BLOG

Kuru Temizleme

Temmuz 25, 2020
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kuru Temizleme Nedir ?

Yaşantımız içerisinde bizlere sunulan en büyük kolaylıklardan biri de, şüphesiz ki kuru temizleme. Vakit problemi yaşamış olduğumız şu dönemde, temizlik için süre ayırmak yerine, bu süreci daha kaliteli uğraşlarla geçirebiliyoruz. Üstelik kuru temizleme yardımıyla hem temizleme işlemi çok daha sağlıklı bir halde gerçekleştiriliyor, hem de ürünlerin kalitesinin de, renginin de bozulmaması sağlanıyor. Bu da her anlamda uzun vadede kazançlı çıkmamıza olanak sağlıyor.

Kuru temizleme işlemi için alınan ürünler İlk olarak gruplandırılır. Aynı kumaş yapısında ve aynı özellikte olan ürünler bir araya toplanır ve bu sayede farklı ürünlerle beraber yıkanmaması sağlanır. Ardından lekesi bulunan giysiler için kir çıkarma uygulamaları gerçekleştirilir. Bu nedenle kıyafet teslim edilirken malum, mevcut bir lekesi varsa kesinlikle görevlilere bildirilmelidir. Kir çıkarma uygulaması, yıkama öncesinde bir hazırlık aşaması gibidir. Bu işlem de bittikten sonrasında son kontroller gerçekleştirilir ve kuru temizleme makinelerine yerleştirilir.

Kuru Temizleme Nasıl Yapılır ?

Adında yer edinen ‘kuru’ tabiri, oldukça kişide yıkamadan meydana getirilen bir uygulama olduğu fikrinin oluşmasına neden olur. Ancak konum tam anlamıyla bu şekilde değildir. Temizlik uygulamalarında su kullanılmaz, fakat farklı temizleyiciler kullanılır ve yıkama işlemi bunlarla gerçekleştirilir. Su ve sabunla meydana getirilen klasik temizleme işleminden ayırt edilebilmesini sağlamak için, kuru temizleme olarak adlandırılmıştır.

Kuru temizleme iyi mi yapılır, temizlik esnasında normal çamaşır makinesi mi kullanılır şeklinde sorular aklınızda mutlaka vardır. Kuru temizlemecilerde kullanılan makineler, normal çamaşır makinelerine benzerlik gösterir. Kurutma makinesi ve çamaşır makinesinin karışımı benzer biçimde bir sisteme haizdir. Ancak teknolojik gelişmeler sayesinde her geçen gün çok daha farklı makineler karşımıza çıkıyor. Teknik donanım bakımdan güçlü olan ve teknolojiyi takip eden firmalar da kendisini öne çıkarmayı başarıyor.

Kuru temizleme makinesinin tamburuna yıkama işlemi için 1/3 oranında çözücü aktarılır. Tambur dönerek çfakatşırları altüst ederken, sıcaklığının da 30 derece olması sağlanır. Yıkama işlemi ondan sonra çözücü arıtma kazanına iletilir. Buradan da yoğuşturma ünitesine gider. Kuru temizlemede yıkama işlemi 8 ve 25 dakika arasında değişmiş olur. Bu leke duruma ve kumaş yapısına bağlıdır. Özellikle hidrokarbon çözücü kullanılıyorsa, bu işlemde kirler yavaş çözüldüğü için, yıkama uygulaması 25 dakikaya kadar sarkabilir.

POST A REPLY

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koltuk Yıkama | Halı Yıkama | Yorgan Yıkama | Perde Yıkama | Ütü

© 2018 Türkay Art. Tüm Hakları Saklıdır.