BLOG

Perde Yıkama ve Temizleme Nasıl Olmalıdır ?

Ağustos 08, 2020
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Perde Nasıl Yıkanmalıdır?

Perdelerimizi belirli periyotlarla temizlememiz gerekiyor. Özellikle kışın kalorifer gibi ısıtıcıların ısısından ve oluşturmuş olduğu tozdan dolayı bir hayli kirlenen perdeleri, bahar aylarıyla birlikte temizlemek gerekiyor. Özellikle evcil hayvan beslenen evlerde daha çok tozu ve pek çok bakteriyi üstünde barındıran perdeleri temizlemenin pek çok püf noktası vardır. Perde temizleme metotları, perdenin malzemesine göre farklılık göstermektedir. Akla gelen ilk yöntem olan perde yıkama, en kolay gelen yöntem gibi görünse de uzun sürede perdelerinizin dokusunun bozulmasına yol açabilir. Perdeleri yıkamayı tercih edersen, hassas yıkama programında ve düşük ısıda yıkaman gerektiğini unutmamalısın.

Perde Yıkama
Perde Temizleme

Tül Perde Yıkama ve Temizleme

Tül perde yıkama ev kadınlarının zahmetle yapmış olduğu bir iştir. Hem yıkaması, hem kurutması hem de kuruma sonrası ütüleme aşamaları zahmetli olduğundan tül perde temizleme senenin belli dönemlerinde yapılmaktadır. Genelde bahar temizliklerinde yıkanan perdeler görüntüsüyle evi yaza hazırlamaktadır. Perde temizleme denince akla gelen ilk temizleyicilerden olan, özel deterjanlar ve perde beyazlatıcı ürünleri kullanarak perdelerin daha beyaz ve parlak görünmesini sağlayabilirsin. En basit perde temizleme tekniğinden kısaca bahsettik, şimdi daha farklı temizleme metotlarıni inceleyelim. Temizleme metotları perde malzemenize göre değişiklik gösterdiğinden, devam etmeden önce perde malzemenizi tanımanız gerekir. Emin değilseniz, kalıcı hasarı engellemek için bakım temizleme talimatlarına uymalısınız.

Zebra Perde Yıkama ve Temizleme

Zebra perdeler ise nerdeyse her evde bulunan, hem kullanışlı hem de şık görünümlü perdelerdir. Fakat konu temizliğine geldiğinde aklımızda bir takım soru işaretleri beliriyor. Zebra perde temizliği denilince akla öncelikle süpürge ile temizlemek ya da ıslak bez ile temizlemek geliyor. Fakat bu yöntemler perdenizin kalıcı olarak lekelenmesine ve kırışmasına sebep olabilir. Bu nedenle stor perdelerde olduğu gibi zebra perde temizliğini de uzmanlarına yaptırmak gerekiyor.

Stor Perde Yıkama ve Temizleme

Stor perde yıkama en zahmetli olan perde temizleme yöntemlerinden birisidir. Bu noktada stor perdelerinizi uzmanına temizletmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Stor perdenizi çok sık yıkayamayacağınızdan dolayı, belirli periyotlarla elektrik süpürgesinin küçük başlığı ile süpürerek tozlarından arınmasını sağlayabilirsiniz. Ardından nemli bir bezle ince tozlarını alarak daha uzun temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

POST A REPLY

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koltuk Yıkama | Halı Yıkama | Yorgan Yıkama | Perde Yıkama | Ütü

© 2018 Türkay Art. Tüm Hakları Saklıdır.