BLOG

Yağ Lekesi Çıkarma Yöntemleri Nelerdir ?

Temmuz 25, 2020
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yağ Lekesi

Yağ lekeleri, hayatın bir parçasıdır. Yemek yerken, cilt bakımı sırasında, evde onarım yaparken her an karşımıza çıkabilen yağ lekesi; besin maddeleri (sıvı yağ, zeytinyağı, fıstık ezmesi, sos, salça vb.), bakım malzemeleri (vazelin, bebek yağı, kozmetik ürünler vb.) ve ev yada araç tamiri esnasında kullanılan malzemeler (motor yağı, makine yağı vb.) şeklinde çok çeşitli şeylerden kaynaklanabilir.

Yağ Lekesi Çıkarma İşlemine Başlamadan Önce Gerekenler

Yağ lekesini çıkarmanın çeşitli yolları vardır. Bu yöntemlerin etkinliği, büyük ölçüde kullanılan malzemelere bağlıdır. Bazı malzemeler lekeleri emerken, bazıları onları iter. Yağ, suyu iter. Bundan dolayı yağ lekesi bulaşan kumaş, suyla ve deterjanla yıkanarak lekeden arındırılamaz.

Farklı yağ lekeleri, yağ lekesinin çıkartılması için farklı işlem gerektirirler. Benzer biçimde halı, elbise ve kumaş ürünler için dünyadaki en etkili ve güvenli yağ çözücü dolayısıyla yağ lekesi çıkarıcısı kuru temizleme solventidir.

Buradaki uygulanması rahat ve etkin şekilleri yalnızca kararlı olduğunuz ve yıkanabilir kumaşlara uygulamanız gerekir. Eğer doğal elyaflı, yün, ipek, keten, süet şeklinde kırılgan kumaşlar veya astarlı giysiler söz konusuysa, meydana getirilen işlemler kumaş dokusuna zarar verebileceği şeklinde rengini de açabilir.

Yağ Lekesi Çıkarılırken Kullanılabilecek Ek Bilgiler

İpli etiketler, kir çözücü veya kalıcı baskı gibi kıyafet üzerinde görülmeyen fakat yağ lekesi çıkarma işlemini kolaylaştıran veya zorlaştıran dokuları da gösterir. Örneğin; kalıcı baskılı kumaşlardan yağ lekesini çıkarmak işlem görmemiş kumaşlara nazaran daha zordur.

Eğer liflerin özelliklerinden anlıyorsanız; bu bilgi, yağ lekeleri çıkarılır iken en uygun kir çıkarma işlemini seçmenize yardımcı olacaktır. Örneğin; çamaşır suyu, yün ve ipeğe ciddi şekilde zarar verir, bundan dolayı yağ lekesi iyi mi çıkar tavsiyeleri uygulanırken bu yöntemden kaçınılmalıdır.

Yağ Lekesi ve Kuru Temizlemenin İcadı

Petrol bazlı bir sıvının yağ lekeli bir giysiye dökülmesi ve buharlaşmasından sonra yağ lekesinin ortadan kaybolması, kuru temizleme tarihinin başlangıcı olarak kabul edilir.
Bugün de dünyadaki en iyi yağ çözücü olarak, profesyonel kuru temizleme firmalarının kullandığı solvent kabul edilir. Bu solvent, giysilerin kurtulması esnasında tamamen buharlaştığı için giysiden arındırılması da bir o kadar sorunsuz ve güvenlidir.

POST A REPLY

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Koltuk Yıkama | Halı Yıkama | Yorgan Yıkama | Perde Yıkama | Ütü

© 2018 Türkay Art. Tüm Hakları Saklıdır.